FIATALOK.INFO

Ifjúsági információs honlap

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése

Átadták a közművelődési és közgyűjteményi díjakat

Olvasóink értékelése: / 0
ElégtelenKitűnő 
Balogh Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és L. Simon László kultúráért felelős államtitkár augusztus 20. alkalmából adta át a díjakat csütörtökön a Néprajzi Múzeumban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint jelentős hagyományátörökítő és értékmentő tevékenységéért a Népművészet Mestere Díjban részesült:

Debreczeni János szövő, népi iparművész; Dugár János fazekasmester; Géczi Hegedűs Sándor népi mesemondó; Gönczi Antalné hímző, népi iparművész; Halmos Béla népzenész, előadóművész; Lőrincz Istvánné hímző, népi iparművész; Nyulasi József fafaragó népművész; Tankó Jánosné népdalénekes; Vaszil Imre néptáncos.

Életfa díjat kapott a népművészet megőrzése és átörökítése érdekében végzett munkájáért:

Élő Lajosné hímző népi iparművész; Galánfiné Schmidt Teréz népművész; Lőrincz Etel textiltervező iparművész.

Kiemelkedő egyéni teljesítménye elismeréseként a Népművészet Ifjú Mestere Díjat vehette át:

Kubinyi Júlia énekes; Mahovics Tamás néptáncos szólista; a Tallabille zenekar; Hortobágyi Ivett néptáncos szólista; Nyitrai Tamás hegedűs; Velner Klára néptáncos szólista; Bumberák Mária mesemondó; Fazekas Gergely kemencekészítő; Hafner Miklós busómaszk-készítő; Dezső János kopjafafaragó; Nyíri Dánielné népi ékszerkészítő; Szatmári Ferenc vesszőfonó; Pozvai Andrea játékkészítő; Jaskó Dorottya nemezkészítő; Kovács Emese nemezkészítő.

Bessenyei György-díjat adományoztak a következő, kiemelkedő közművelődési tevékenységet folytató népművelőknek:

Angyal László népművelő, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ, Debrecen; Bereczkiné Szendrey Éva intézményvezető, Reichel József Művelődési Ház és Könyvtár, Pilisborosjenő; Csengei Ágota igazgató, Goldmark Károly Művelődési Központ, Keszthely; Gál Sándor nyugdíjas, megyei közművelődési szaktanácsadó, non-profit tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet; Hambuch Gerda ügyvezető igazgató, MOM Kulturális Központ Nonprofit Kft., Budapest; Veszpréminé Turtsányi Valéria közművelődési szakértő, nyugalmazott igazgató, Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, Pápa.

A korszerű művelődést és a művészi ízlés fejlesztését szolgáló szakemberek közül Wlassits Gyula-díjban részesült:

Aknay Jánosné közművelődési szakember, Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft.; Csikvár Gábor hivatásos előadóművész, Együd Árpád Kulturális Központ, Kaposvár; Fábián Zsolt általános igazgatóhelyettes, népművelő, Orlai Petrics Soma Kulturális Központ, Mezőberény; Gelencsér Ildikó népművelő, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház, Kőszeg; Kovács Lászlóné nyugdíjas gazdasági szakember, korábban a Trafó Kht. és a Magyar Művelődési Intézet gazdasági vezetője; Szabó Ferencné ügyvezető, Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft.; Tóthné Kiss Szilvia óvodapedagógus, népművész, Lencsési Lakótelepi Óvoda, Békéscsaba;
Makó Mária népművelő, nyugalmazott igazgató, Tömörkény István Művelődési Ház, Szeged.

A Csángó Kultúráért Díjat a csángó magyarok érdekében tett erőfeszítéseiért Albert István, az Egyházaskozári Csángómagyar Hagyományőrző Együttes vezetője kapta.

Móra Ferenc-díjat vehetett át öt kiemelkedő teljesítményt nyújtó muzeológus:

H. Bagó Ilona muzeológus, irodalomtörténész, Petőfi Irodalmi Múzeum; Dr. Farbaky Péter főigazgató-helyettes, Budapesti Történeti Múzeum; Kücsán József néprajzos muzeológus, gyűjteményi osztályvezető, Soproni Múzeum; Dr. Matskási István főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum; Sárkány József művészettörténész-főmuzeológus, osztályvezető, Janus Pannonius Múzeum, Pécs.

Pauler Gyula-díjban részesültek a következő, jelentős szakmai munkát végző levéltárosok:

Lakatos Andor igazgató, Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár; Dr. Sipos András főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára; Künstler Ferenc nyugalmazott vezető főtanácsos, közigazgatási főtanácsadó; Bana József igazgató, Győr Megyei Jogú Város Levéltára.

Tudományos munkájuk elismerésére Széchényi Ferenc-díjjal tüntették ki a következő közgyűjteményi szakembereket:

Barátné dr. Hajdu Ágnes főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Felnőttképzési Intézet Könyvtár- és múzeumpedagógiai szakcsoport; Dr. Bene János megyei múzeumigazgató, Jósa András Múzeum, Nyíregyháza; Dr. Hír János igazgató, Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet - Pásztói Múzeum; Dr. Kiss András nyugalmazott levéltáros, történész, Kolozsvár; Dr. Radics Kálmán igazgató, Hajdú-Bihar Megyei Levéltár; Dr. Skaliczki Judit nyugalmazott főosztályvezető-helyettes, Oktatási és Kulturális Minisztérium.

A könyvtárosi munka legmagasabb rangú elismerésében, Szinnyei József-díjban részesültek a következő szakemberek:

Balla Mária nyugdíjas főkönyvtáros, főiskolai adjunktus, Kaposvári Egyetem; Biczák Péter nyugalmazott megyei könyvtárigazgató, Pest Megyei Könyvtár; Erdeiné Törőcsik Katalin könyvtárvezető, Kenézy Kórház Debrecen, Orvosi Könyvtár; Takács Anna tájékoztató könyvtáros, József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya; Takáts Béla megbízott igazgató, Verseghy Ferenc Könyvtár és Művelődési Intézet, Szolnok; Villám Judit gyűjteményvezető, Országgyűlési Könyvtár.

Módosítás dátuma: 2012. augusztus 16. csütörtök, 21:44  

Szavazás

Melyik múzeumot látogatnád meg legközelebb?
 

Bejelentkezés

Advertisement

Featured Links:

keresés